Úvod / Nabízíme / Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla

Nezávazná poptávka

Máte jakýkoliv dotaz, dotaz na cenu nebo na funkčnost? Stačí vyplnit jednoduchý formulář a my se vám ozveme.

 

Nabízené značky

Daikin

LG

 
Daikin

Daikin

 
Panasonic

Panasonic

 
Mitsubishi

Mitsubishi

 
 
 

Proč tepelné čerpadlo?

Peníze

Jedním z hlavních důvodů, proč si pořídit tepelné čerpadlo jsou peníze, které ušetříte na provozu Vašeho domu. Ceny energií stále rostou a jedinou možností, jak vysoké platby za plyn nebo elektřinu snížit, je nebýt zcela závislý monopolních dodavatelích těchto energií. Tepelné čerpadlo je možnou příležitostí jak tohoto cíle dosáhnout.

Investice vydaná za tepelné čerpadlo se Vám brzy vrátí zpět na úsporách.

Komfort

Tepelné čerpadlo ocení nejvíce lidé, kteří topí kotlem na uhlí, dřevo nebo krbovou vložkou. Nemusíte se starat o skladování paliva, topení ani vynášení popela.

Ekologie

Tepelné čerpadlo je k životnímu prostředí ohleduplnější než jiné zdroje tepla. Jeho používáním výrazně snižíte emise skleníkových plynů a dalších škodlivin. Proto jsou tepelná čerpadla podporována Státním fondem životního prostředí v dotačním programu Kotlíková dotace a Nová zelená úsporám.

Tepelná čerpadla, TEPLO-DOMA.CZ
 

O tepelných čerpadlech

Tepelná čerpadla rozdělujeme podle zdroje, ze kterého čerpáme energii. Nejběžnější typy jsou vzduch-voda, vzduch-vzduch a země-voda. Dále máme na výběr ze systému monoblok (kompakt), kdy je vše potřebně umístěno pouze ve venkovní jednotce, nebo dělený systém split (bi-blok či bi bloc) obsahující venkovní a vnitřní jednotku.

Nejpoužívanější typ tepelných čerpadel u nás je vzduch-voda.

Vzduch-voda a vzduch-vzduch

V obou případech se získává teplo z okolního vzduchu a se přes výparník a kondenzátor do teplovodního topného okruhu objektu nebo se vzduchovým potrubím rozvádí po objektu. Nevýhodou je snižující se topný faktor se snižující se venkovní teplotou u levnějších modelů. Na trhu jsou však tepelná čerpadla zaručující stálý topný výkon i za velkých mrazů (-15°C).

Země-voda

Základem je buď svislý (vrt), nebo vodorovný (plošný) kolektor a cirkulace nemrznoucí směsi. Svislý kolektor se používá v místech s malou rozlohou pozemku a je nutné provést vrt o hloubce 50 - 100m. Velmi zde tedy záleží na konkrétním umístění, podloží a ostatních geologických aspektech. Vodorovný podzemní kolektor se používá v místech s odpovídající rozlohou pozemku a není nutné tedy provádět hloubkový vrt.

   

Co je topný faktor COP?

Topný faktor je ukazatelem účinnosti tepelného čerpadla. Dává nám informaci, jak efektivní je při uvedených podmínkách (vnější okolního prostředí, teplota topné vody) výroba tepla. Jde o číselnou hodnotu vyjadřující podíl získaného tepla a energie vložené na pohon tepelného čerpadla. Čím je COP vyšší, tím je výroba tepla efektivnější. Aby investice do tepelného čerpadla dávala smysl, mělo by se průměrné COP za otopnou sezónu pohybovat nad hranicí 2,5. Pokud se COP začne přibližovat hodnotě 1, funguje tepelné čerpadlo jako velice předražený přímotop.