Úvod / Nabízíme / Rekuperace

Rekuperace

Nezávazná poptávka

Máte jakýkoliv dotaz, dotaz na cenu nebo na funkčnost? Stačí vyplnit jednoduchý formulář a my se vám ozveme.

 

Rekuperace tepla ze vzduchu

Rekuperace se stále častěji prosazuje při stavbě nízkoenergetických nebo pasivních domů. Rekuperace Vám zajistí vysokou kvalitu vnitřního ovzduší, nižší provozní náklady za topení a také komfort. Rekuperaci dnes do svého domu pořizuje každý zodpovědný stavitel, kterému záleží na jeho zdraví i zdraví jeho rodiny. Cena kvalitní rekuperace do novostavby 4+1 je orientačně mezi 100.000 - 150.000 Kč.

Z tuto cenu se vyhnete problémům nevětraných domů: Nebude se Vám srážet vlhkost kolem oken a v rozích a budete trvale dýchat čerstvý vzduch bez vysoké koncentrace CO2. To je velkým problémem neprodyšně zateplených budov včetně těch rekonstruovaných.

Nabídka řešení

Rozhodli jste se pro rekuperaci? Nyní Vás čeká výběr celého systému a firmy, která Vám rekuperaci navrhne a nainstaluje. Rádi bychom Vám nabídli pomoc při řešení. Na českém trhu je v nabídce velké množství rekuperačních jednotek i potrubí. Provedeme Vás celým procesem výběru. Klademe důraz nejen na cenu, ale zejména na kvalitu provedení rekuperace i potrubí. Rádi bychom, aby se rekuperace stala oblíbenou součástí domů a bytů a proto nabízíme kvalitní řešení. Nedostaneme se na cenu nejnižších nabídek. Ty jsou obvykle vykoupeny omezenou funkčností, vysokou spotřebou ventilátorů, hlučností a někdy i dražším servisem. Myslíme si, že ušetřených 10.000 Kč za to nestojí. Většina lidí nakonec ocení spolehlivost, tichost, minimální nároky na údržbu a na provoz.

Jaký je postup?

Nejprve Vás poprosíme o projekt podlaží a skladby stropů. Navrhneme potrubí, jednotku, množství vzduchu pro jednotlivé místnosti a vypracujeme nabídku. Pokud Vás nabídka zaujme, doladíme jednotlivé detaily. Návrh zkontroluje náš projektant, který má vzdělání i zkušenosti s návrhy vzduchotechniky. Následně nainstalujeme potrubí a veškeré otvory uzavřeme proti vnikání prachu. Rekuperační jednotku instalujeme zpravidla až před nastěhováním. Pro zregulování průtoků vzduchu máme vlastn anemometr. Z vlastních zkušeností navrhujeme průtoky vzduchu s ohledem na dodržení hodnot CO2, ale zároveň s ohledem na vlhkost.

Rekuperace, TEPLO-DOMA.CZ
 

Nabízené produkty a řešení

Pro instalace rekuperací používáme nejčastěji flexibilní potrubí, které se snadno vejde do většiny stavebních konstrukcí. Rozdělovací boxy zpracováváme na přání a vždy s revizním otvorem pro budoucí snadný přístup pro čištění potrubí. Pro spojování potrubí a boxů (příp. potrubí s koncovými prvky) vyrábíme gumové kroužky, které tvoří těsný spoj. Spojení je snadné, rozebíratelné a upravitelné pro montáž například sádrokartonů. Rekuperační jednotky používáme přední výrobce v Evropě pro jejich spolehlivost, nízkou spotřebu a náklady na údržbu, vyváženou regulaci, snadnou obsluhu a přijatelnou cenu.

Co je rekuperace tepla?

Rekuperaci tepla lze stručně popsat tak, že vzduch, který větráme nuceně z domu pryč, předává teplo vzduchu, který vháníme do domu. Nejčastěji jsou k tomuto účelu používány rekuperační jednotky, ve kterých je jeden ventilátor pro odtah odpadního vzduchu a druhý pro nasávání čerstvého. Rekuperační jednotky, které instalujeme, dosahují běžně účinnosti 95% (ven foukám 22°a vrací se mi 21°), ale i při silném větrání neklesá jejich účinnost pod 85% (ven foukám 22° a vrací se mi 19°). Na vzorovém domě máme i při venkovních mínusových teplotách účinnost okolo 93% při použití zemního registru. To je výrazný argument pro Vaši peněženku, protože Vám taková jednotka ušetří peníze při dotápění. Kvalitní rekuperační jednotka s předehřevem, bypas sem a motory s konstantním průtokem stojí od 50.000,- Kč.

Laciným jednotkám tyto funkce chybí a mají velmi omezený provoz při teplotách pod nulou. Účinnost u těchto jednotek je jen teoretická za laboratorních podmínek - účinnost sníží zanesení filtrů i rozdílné tlakové ztráty na přívodu a odtahu.

Kdy myslet na rekuperaci?

Na centrální rekuperační jednotku myslete již ve fázi projektování domu. Rozvody v domě je vhodné umístit tak, abyste o nich nevěděli. Dodatečná montáž bývá zpravidla již kompromisem, kdy již mohou být části rozvodů někde vidět.

Rekuperační jednotku uplatníte především při provozu nových domů, ale uvažujte o rekuperaci i při rekonstrukci staršího domu. Zlepšíte dodávku čerstvého vzduchu nebo zajistíte kvalitu vnitřního ovzduší. Rekuperační jednotka Vám spolehlivě vyvětrá i radon, který se často vyskytuje u starých domů bez radonové izolace.

Proč byste si měli pořídit rekuperační jednotku?

V první řadě budete mít doma zdravý vzduch. Nemoci a alergie prokazatelně mohou vznikat jako důsledek života v nevětraných prostorách. Pokud například postavíte dům s moderními izolačními okny a zateplíte polystyrenem tak, abyste splnili alespoň nejnižší požadovanou energetickou náročnost budovy dle platných zákonů, Váš nový dům se stává nezdravým obydlím s vysokou koncentrací CO2 a vysokou vlhkostí. Většina lidí žijících s rekuperací v domě pozná rozdíl oproti nevětraným prostorám například v kancelářích nebo na obyčejné návštěvě u známých.

Mikro-ventilace u oken není správné řešení. Je to to samé, jako kdybyste si na starém domě nechali stará profukující okna nebo na nový dům taková okna nainstalovali. Při mikroventilaci totiž větráte teplý vzduch ven a dovnitř vám jde čistá venkovní teplota. Rozdíl v zimě může být až 40°. Zatímco při větrání rekuperační jednotkou měníte cca 30% vzduchu z celého domu během jedinné hodiny s rozdílem i pouhý 1°. Ušetříte tak ročně i několik tisíc. Rekuperační jednotku ale neprezentujeme finanční návratností, i když samozřejmě ušetříte. Naším cílem je zdraví Vaše a Vaší rodiny.